Robotinė chirurgija yra mažai invazinės chirurgijos rūšis, kai chirurgas dirba atokiai nuo paciento, o visus jo veiksmus per atstumą atkartoja robotinė chirurginė įranga.
Robotinės chirurgijos esmė – ypatingas atliekamų procedūrų tikslumas, ženkliai sumažinama žmogiškosios klaidos tikimybė, efektyvesnis gydymas ir greitesnis pooperacinis gijimas.
Veiksniai, lemiantys robotinės chirurgijos privalumus:
- Ženkliai mažesnis chirurgo nuovargis, nei tradicinės operacijos metu – chirurgui nereikia kelias valandas įsitempus stovėti prie operacinio stalo, jis patogiai sėdi kėdėje, atokiau nuo paciento.
- Puikus erdvinis, ypač didelės raiškos operacinio lauko vaizdas – chirurgas operacijos metu žiūri į kompiuterio ekrane ypatingai smarkiai priartintą ir išdidintą operacinio lauko vaizdą.
- Labai tikslūs operaciniai veiksmai, atliekami robotiniais instrumentais, valdomais nuotoliniu būdu.
ROBOTINĖ SENHANCE TRANSENTERIX SISTEMA
Senhance Transenterix robotine sistema galima atlikti pilvo chirurgines, urologines bei ginekologines ir kitas operacijas. Naująja įranga Lietuvoje, Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, pacientai pradėti gydyti 2018 m. lapkritį. 2020 m. viduryje su Senhance Transenterix robotine sistema Klaipėdoje jau buvo sėkmingai atlikta 300 operacijų.
Senhance Transenterix sistema operuojantis gydytojas keturias roboto „rankas“ valdo kompiuterine konsole, sėdėdamas specialioje ergonominėje kėdėje, kuri sumažina nuovargį, atliekant sudėtingas operacijas.
Ši inovatyvi robotinė įranga pasižymi visiškai naujais, pasaulyje unikaliais technologiniais sprendimais:
- Labai tikslūs operaciniai veiksmai, atliekami robotiniais instrumentais, chirurgo valdomais per kompiuterinę vaizdo konsolę.
- Puiki erdvinė, ypač didelės raiškos operacinio lauko apžvalga su vaizdo priartinimo/nutolinimo intuityvia funkcija.
- Operatoriaus akies obuoliu valdoma kamera.
- Taktilinio audinių standumo „jutimo“ hapsinė funkcija (angl. haptic feedback).
Senhance Transenterix robotinės chirurgijos sistema
Pilvo chirurgijoje robotine įranga galima atlikti visas operacijas, literatūroje gausu duomenų apie platų jos pritaikymą. Robotinė įranga užtikrina puikų operacinio lauko matymą, judesių ir audinių mobilizacijos tikslumą, todėl ji suteikia ypač daug galimybių atliekant onkologines operacijas, ypatingai šalinant organą su naviku bei visus artimojo metastazavimo audinius – kraujagyslinį ir limfatinį baseiną, kai yra sudėtinga operacijos zoną pasiekti atviros ar laparoskopinės chirurgijos metu.
Pritaikymas urologijoje – plačiausias
Urologija yra viena iš medicinos sričių, kurioje robotinė chirurgija pritaikoma plačiausiai. Robotinė chirurgija leidžia efektyviau pašalinti inkstų auglius, atliekant nefrektomiją ar dalinę inksto rezekciją, išsaugant kaip galima daugiau sveiko inksto audinio; atlikti pieloureterinio segmento plastiką, esant šlapimtakio pieloureterinio segmento susiaurėjimui ir išplėstam inkstui; šalinti šlapimtakio akmenis, kurių negalima operuoti endoskopiškai; atlikti šlapimo pūslės šalinimo operacijas dėl vėžio (cistoprostatektomijas). Ypač dažnai robotinė chirurgija taikoma radikaliam prostatos vėžio gydymui.
Robotine radikalia prostatektomija galima pasiekti geresnių vėžio gydymo rezultatų, efektyviau šalinant piktybinį susirgimą, išsaugoti nervus ir kraujagysles dėl geresnės trimatės vaizdo kokybės ir priartinimo, naudojant lanksčius, plačios amplitudės instrumentus. Todėl šios intervencijos metu, lyginant su įprasta laparoskopine ar atvira prostatektomija, mažesnis komplikacijų dažnis (nukraujavimas, pooperacinis skausmas), didesnei daliai pacientų išsaugoma erekcija, geresnis šlapimo sulaikymas. Vyrai praleidžia trumpesnį laiką ligoninėje (hospitalizacijos laikas 2–3 dienos) ir gali greičiau atgauti normalų fizinį aktyvumą – po 2–3 savaičių grįžti į darbą, sportuoti.
Proveržis ginekologinėse operacijose
Robotinės chirurgijos įdiegimas atliekant ginekologines operacijas leidžia pasiekti esminį proveržį gydant ginekologines ligas operaciniu būdu. Ši technologija turi didelių privalumų lyginant su „atviru“ ar endoskopiniu būdu atliekamomis operacijomis – mažėja pooperacinių komplikacijų, geresni sveikimo rezultatai. Robotinė chirurgija leidžia lengviau pasiekti sunkiausiai prieinamas dubens struktūras, atlikti radikalias, bet kartu mažojo dubens nervus ir kitus audinius išsaugančias operacijas. Tai labai svarbu operuojant pacientes, sergančias gimdos, gimdos kaklelio vėžiu. Be to, dėl stabilios vaizdo kameros ir to, kad ją valdo pats chirurgas, daugiapakopės robotinės įrangos saugumo sistemos visus veiksmus galima atlikti preciziškai tiksliai ir kartu saugiai pacientei.
Mažiau recidyvų ir greitesnis sveikimas onkologijoje
Robotinė chirurgija taip pat ypatingai efektyvi operuojant pacientus, sergančius tiesiosios žarnos, prostatos vėžiu. Nauji klinikiniai tyrimai įrodė, jog po robotinių tiesiosios žarnos vėžio operacijų pacientai gyvena ilgiau, yra didesnė pilno pasveikimo tikimybė bei retesni ligos recidyvai. Robotinės chirurgija padeda išsaugoti mažojo dubens inervaciją, dėl to šlapinimosi ar lytinės funkcijos sutrikimai po robotinių operacijų, lyginant su kitomis, yra retesni.
Robotinės Senhance Transenterix sistemos jau ne vienerius metus sėkmingai veikia ir padėjo efektyviai išgydyti daugelį pacientų Prancūzijoje, Belgijoje, Vokietijoje, Italijoje, Olandijoje, Kroatijoje, JAV, Japonijoje, Baltarusijoje ir kitose šalyse.
Kaip vyksta robotinės operacijos?
Ši video medžiaga leis susipažinti su robotine chirurgija iš arčiau:
Histerektomija: https://www.youtube.com/watch?v=U304u6PxH8o
Prostatektomija: https://www.youtube.com/watch?v=kT3dCJUH8yQ
Daugiau informacijos: www.sormedica.lt