Naujienos

Interlux prisidėjo prie Lietuvos mokslui svarbaus laimėjimo

Lapkričio 9–13 d. Vilniaus universiteto studentų komanda „Vilnius-Lithuania iGEM“, dalyvaudama prestižiniame tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse „iGEM“  aplenkė daugiau nei 300 stipriausių universitetų komandų iš viso pasaulio ir iškovojo pagrindinį konkurso prizą.

Tai – ypatingas pasiekimas Lietuvos mokslo istorijoje, prie kurio didžiuojasi prisidėjusi ir kompanija Interlux, konkursą laimėjusių studentų komandai suteikusi galimybę išbandyti bei savo darbams pritaikyti vieną naujausių siūlomų instrumentų greitam PGR (kiekybinė polimerazės grandininė reakcija) atlikti – MIC. Tai pirmasis pasaulyje magnetinės indukcijos principu veikiantis realaus laiko PGR termocikleris.

VU studentų komanda „Vilnius-Lithuania iGEM“

Didelės idėjos

Kompaktiškame instrumente slypi itin didelės idėjos. Tai įrodė ir „Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda, sukūrusi lanksčią skirtingų plazmidžių grupių kopijų kiekio valdymo sistemą, kurią pavadino „SynORI“.

Kuriant šią sistemą MIC buvo vienas pagrindinių įrankių, padėjusių sukurti mokslinį projektą, kuris sužavėjo ne tik teisėjų komisiją, bet ir kitus konkurso dalyvius bei sintetinės biologijos mokslininkus.

Yra žinoma, jog plazmidės yra apskritos formos DNR struktūros, kurių dėka į mikroorganizmus gali būti pernešama įvairi genetinė informacija ir keičiamos ląstelių funkcijos, todėl plazmidės itin plačiai naudojamos biotechnologijoje. Iki šiol skirtingos plazmidžių grupės buvo sunkiai suderinamos tarpusavyje, todėl kartu ląstelėje funkcionuodavo neefektyviai. Dėka naujos sistemos bus galima lengviau atlikti kasdienius eksperimentus su plazmidėmis, optimizuojant sąlygas bei efektyviai pritaikyti šią sistemą farmacijos bei biotechnologijos srityse.

Greitas, tikslus ir kompaktiškas

MIC technologija mokslininkams suteikia galimybę padauginti įvairius DNR/RNR taikinius bei juos kokybiškai ir kiekybiškai įvertinti. Būtent dėl šios patentuotos technologijos, užtikrinamas mėginių temperatūrinis vienodumas, kuris yra ypač svarbus kokybiškai polimerazės grandininei reakcijai.

BMS kompanijos sukurtas termocikleris MIC – itin mažas, tačiau pasižymi išskirtinėmis savybėmis: greičiu, tikslumu bei puikia sąveika su kitomis sistemomis.

Greitis ir tikslumas

MIC naudoja patentuotą magnetinės indukcijos technologiją, kurios dėka mėginiai labai greitai sušildomi bei oro ventiliatoriaus pagalba taip pat greitai atvėsinami iki reikiamos temperatūros. Termocikleris MIC turi įmontuotą unikalų aliumininį rotorių, kuris padeda užtikrinti nesvyruojantį temperatūrų vienodumą tiek dinaminių, tiek ir statinių operacijų metu. Visi kiti iki šiol gaminti blokiniai termocikleriai gali užtikrinti tik statinį vienodumą, kuris gali turėti įtakos rezultatų kintamumui, jei mėginiai nėra vienu metu sušildomi ir atvėsinami.

Tai suteikia galimybę ypač greitai gauti PGR rezultatus realiu laiku. Optimaliomis sąlygomis pirmuosius rezultatus galima stebėti jau po 25 minučių. Šią savybę užtikrina patikima optinė sistema – kiekviename termociklerio fluorescencijos spektro detekcijos kanale naudojami ypač didelio intensyvumo šviesos diodai (LED), fotodetektoriai bei filtrų rinkinys.

Net ir panorus vienu metu analizuoti 384 mėginius, nebereikės ilgai laukti rezultatų, nes naudojant MIC sistemos duomenų analizės programą, efektyviau apdorojami dideli kiekiai duomenų.

Aktualu ir tai, jog ant darbo stalo MIC užima mažiau vietos nei laboratorijos knyga. Sverdamas tik 2 kg., MIC yra pats kompaktiškiausias ir lengvai nešiojamas realaus laiko PGR įrenginys rinkoje.

Net keturi MIC termocikleriai užima mažiau vietos nei šiuo metu dažnoje laboratorijose naudojamas vienas termocikleris. Prie vieno kompiuterio bevieliu „Bluetooth” ryšiu gali prisijungti net dešimt MIC termociklerių.

Naudojant naujausią MIC programinės įrangos versiją, ypač lengva informaciją surinkti į vieną analizės duomenų rinkinį bei palyginti informaciją iš kelių, skirtingais termocikleriais atliktų bandymų. Net ir naudojant skirtingus MIC aparatus, gauta informacija vis tiek išlieka neįtikėtinai tiksli ir atrodo lyg gauta iš vieno qPCR įrenginio.